Kobieta pracująca

Jak złapać równowagę między domem a pracą?

 

Są takie momenty w życiu pracujących rodziców, kiedy obowiązki wzywają ze wszystkich stron, a pośrodku mały zakatarzony człowiek, który choćby najbardziej samodzielny, w domu zostać sam nie może.

Wtedy zwykle rozpoczyna się odbijanie piłeczki i przerzucanie mniej lub bardziej merytorycznych i niepodważalnych argumentów świadczących o wyższości mojej pracy nad jego i na odwrót. [Edit: a potem nadchodzi czas pandemii i ten wpis robi się nagle aktualny przez kolejne 2 miesiące, a opisana w nim historia powtarza się codziennie jak filmowy dzień świstaka]

I kiedy tak wspomniany On wymawia głośno rząd wielkości marży w projekcie, nad którym pracuje, ja próbując zripostować wołam wycierając roczniakowi gila: „ale ja mam zlecenie z agencji!”. Zapada niezręczna cisza, która wcale nie oznacza mojego zwycięstwa przez nokaut.

Patrzę na tę zdziwioną twarz i dodaje najpoważniej, jak tylko umiem, że muszę na piątek zmierzyć zegarki.

Bo one mogą być szkodliwe.

Czuję, jak z każdym zdaniem moja pozycja negocjacyjna słabnie, ale ja nie z tych co się łatwo poddają. Dziecko pociąga głośno nosem, On patrzy i chyba by o coś zapytał, ale o co? „Jakie, kur.. zegarki?” Nie zapyta, bo dziecko. Więc patrzy.

To ja odpowiadam czytając w jego myślach. „Dostaliśmy zlecenie z Państwowej Agencji Atomistyki, żeby zbadać, czy zegarki z farbą radową mogą być szkodliwe.” Teraz się ich nie produkuje, ale ludzie mają takie rzeczy w domach, czasem sprzedają. A to jest radioaktywne. I ja mam zmierzyć jak bardzo.

Ostatecznie o tym kto został w domu zadecydowała szybka kalkulacja, deadline vs czas połowicznego rozpadu radu, który wynosi jakieś 1600 lat, wobec którego tydzień opóźnienia był nic nieznaczącym momentem.

Przegrałam 😉

 

Przy okazji polecam książkę pt. „Radium Girls”. Jest to historia młodych dziewczyn, które pracowały przy malowaniu cyferblatów farbą zawierającą rad. Jak to się dla nich skończyło, opisuje tutaj.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *