O mnie

Radon Check powstał z potrzeby dostarczenia rzetelnych informacji dotyczących naturalnie występującego w środowisku promieniotwórczego gazu radonu i jego wpływu na zdrowie. Aktualnie merytoryczne treści dotyczące radonu można znaleźć na blogu na stronie www.radonova.pl, a tu zrobiłam trochę miejsca dla siebie i tego, co dla mnie w życiu jest ważne.

 

Nazywam się Zuzanna Podgórska. Ukończyłam studia inżynierskie i magisterskie na Politechnice Warszawskiej. Od 2013 do 2019 roku byłam zawodowo związana z Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie, gdzie pełniłam funkcję opiekuna stanowiska radonowego. Moja praca polegała głównie na wzorcowaniu przyrządów do pomiaru radonu w jedynej w Polsce akredytowanej komorze radonowej oraz prowadzeniu prac badawczych związanych z szeroko pojętą dozymetrią radonu a także wykonywaniu pomiarów laboratoryjnych m.in. stężenia radonu w wodzie pitnej i w powietrzu.

Radonova Laboratories

Obecnie mam przyjemność kierować polskim oddziałem Szwedzkiego laboratorium Radonova Laboratories oferującego pomiary stężenia radonu w powietrzu. Jest to światowy lider w dziedzinie pomiarów radonu posiadający akredytację w tym zakresie uznawaną również w naszym kraju. Więcej informacji na temat Radonova na www.radonova.pl. Tam też zamieszczane są informacje na temat samego radonu, metod pomiarowych, procedur i przepisów.

Kompetencje

Posiadam uprawnienia audytora wewnętrznego, Inspektora Ochrony Radiologicznej IOR-3 (PAA) i IOR (GIS), certyfikat z ArcGIS i z zarządzania projektami PRINCE2, ukończyłam szkolenie z zakresu doradztwa rozwoju kariery (job coaching). Aktualnie kończę też studia podyplomowe MBA.

Politechnika Warszawska, fizyka jądrowa

Aktualnie jestem też studentką ostatniego roku studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Fizyki Jądrowej, podczas których zgłębiam zagadnienie wpływu budowy geologicznej podłoża na stężenie radonu w powietrzu.

W ramach zajęć prowadzonych dla studentów dzieliłam się wiedzą z podstaw fizyki, dozymetrii, ochrony radiologicznej. Co roku jestem opiekunem praktyk studenckich i promotorem prac inżynierskich.

Wydawnictwo oNauce

W 2020 roku założyłam wydawnoctwo książek popularnonaukowych oNauce. Spełniłam tym samym jedno ze swoich najgorętszych marzeń i dałam sobie szansę na realizowanie niesamowitych projektów.

Po co? Dlaczego? Kiedy pierwsza książka? Czy możemy zacząć współpracę? – odpowiedź na te i inne pytania na www.onauce.com, zapraszam!

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Moja miłość do Marii Skłodowskiej-Curie trwa od wielu lat. Kolekcjonuje książki poświęcone uczonej i ma ona swoje szczególne miejsce w moim prywatnym życiu. Dlatego współpraca z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, którą nawiązałam w 2020 roku, jest cudownym przykładem połączenia pasji z pracą. Zapraszam do odwiedzenia Muzeum i do śledzenia profilu na fb, naprawdę warto, niezależnie od tego, jak dużo już wiesz o życiu naszej Noblistki. No i oczywiście na prowadzone przeze mnie zajęcia edukacyjne i indywidualne oprowadzanie po Muzeum i po Warszawie śladami Marii Skłodowskiej. KLIK

Popularyzacja

Chętnie angażuję się też w działalność związaną z popularyzacją nauki biorąc udział w piknikach naukowych, współorganizując wycieczki do laboratorium dla dzieci i młodzieży. Jako wolontariuszka Fundacji Forum Atomowe brałam udział w projekcie Atomowy Autobus, w ramach którego staraliśmy się zwiększyć świadomość dotyczącą energetyki jądrowej.

W 2021 roku zrealizowaliśmy też projet edukacyjny Szkolna Radonowa Mapa Polski, pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Radonova Laoratories.

Współpracuję również z fundacją Nuclear.pl i miałam przyjemność poprowadzić dwa wykłady w ramach Akademii Nuclear.pl – o radonie i o Marii Skłodowskiej-Curie.

Uważam, że nauka jest czymś pięknym i fascynującym. A mówienie o niej i zwiększanie świadomości pewnych zjawisk to swego rodzaju misja.

  • W marcu 2019 roku zakwalifikowałam się do finału 9. edycji konkursu FameLab
    Finał już 20.03.2021! „Niczego w życiu nie należy się bać, trzeba to tylko zrozumieć” tymi słowami Marii Skłodowskiej-Curie zakończyłam moje 3-minutowe wystąpienie i w pełni się z nimi zgadzam. Dlatego oprócz codziennej pracy, staram się też przybliżać naukę w przystępnej formie.

Link do półfinałowego wystąpienia – kliknij TUTAJ

I finał – kliknij TUTAJ

  • W 2020 roku zostałam członkiem, a w 2021 członkiem Zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. klik
  • W ramach współpracy SRN z radiową Czwórką opowiadałam o radonie w audycji pn. „Stacja Nauka„. Można posłuchać tutaj: klik

Bardzo lubię dzielić się wiedzą i tym, co mnie fascynuje w nauce. Od pewnego czasu najłatwiej spotkać mnie na instaramie, zapraszam serdecznie 🙂  @zuz_podgorska