Nazywam się Zuza Podgórska. Ukończyłam studia inżynierskie i magisterskie na Politechnice Warszawskiej. Od 2013 do 2019 roku byłam zawodowo związana z Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie, gdzie pełniłam funkcję opiekuna stanowiska radonowego. Moja praca polegała głównie na wzorcowaniu przyrządów do pomiaru radonu w jedynej w Polsce akredytowanej komorze radonowej oraz prowadzeniu prac badawczych związanych z szeroko pojętą dozymetrią radonu a także wykonywaniu pomiarów laboratoryjnych m.in. stężenia radonu w wodzie pitnej i w powietrzu.

 

Radonova Laboratories

Obecnie mam przyjemność kierować polskim oddziałem Szwedzkiego laboratorium Radonova Laboratories oferującego pomiary stężenia radioaktywnego gazu radonu w powietrzu. Jest to światowy lider w dziedzinie pomiarów radonu posiadający akredytację w tym zakresie uznawaną również w naszym kraju. A od 2021 r. jestem też BDM CEE czyli „po ludzku” opiekuję się rynkiem centralnej i wschodniej europy dostarczając profesjonalne urządzenia pomiarowe.

Kompetencje

Posiadam uprawnienia audytora wewnętrznego, Inspektora Ochrony Radiologicznej IOR-3 (PAA) i IOR (GIS), certyfikat z ArcGIS i z zarządzania projektami PRINCE2, ukończyłam szkolenie z zakresu doradztwa rozwoju kariery (job coaching), jestem też certyfikowanym tutorem. Aktualnie kończę też studia podyplomowe MBA.

 

Politechnika Warszawska, fizyka jądrowa

Aktualnie jestem też studentką ostatniego roku studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Fizyki Jądrowej, podczas których zgłębiam zagadnienie wpływu budowy geologicznej podłoża na stężenie radonu w powietrzu.

W ramach zajęć prowadzonych dla studentów dzieliłam się wiedzą z podstaw fizyki, dozymetrii, ochrony radiologicznej. Byłam opiekunem praktyk studenckich i promotorem prac inżynierskich.

 

Wydawnictwo oNauce

W 2020 roku założyłam wydawnoctwo książek popularnonaukowych oNauce. Pierwsza książka już wkrótce będzie dostępna. Na coś takiego naprawdę warto czekać!

 

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Moja miłość do Marii Skłodowskiej-Curie trwa od wielu lat. Kolekcjonuje książki poświęcone uczonej i ma ona swoje szczególne miejsce w moim prywatnym życiu. Dlatego współpraca z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, którą nawiązałam w 2020 roku była cudownym przykładem połączenia pasji z pracą. Zapraszam do odwiedzenia Muzeum i do śledzenia profilu na fb, naprawdę warto, niezależnie od tego, jak dużo już wiesz o życiu naszej Noblistki. No i oczywiście na prowadzone przeze Muzeum zajęcia edukacyjne. KLIK

 

Popularyzacja

Od 2020 roku jestem członkiem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, a od 2021 członkiem Zarządu: klik

W ramach działań Stowarzyszenia prowadziłam szkolenia z podstaw skuteczne komunikacji naukowej oraz brałam udział w Szybkich Radndkach Naukowo-Dziennikarskich, współtworzyłam Manifest Popularyzatora i współorganizowałam Kongres Nauka i Media w 2021r.

 

 

Latem 2022 roku wspólnie z Dariuszem E. Radtke i Grupą Warszawa wystartowaliśmy z cudownym projektem pod nazwą Warsaw Science Nights (WSN). We wtorkowe wieczory spotykamy się na warszawskim Powiślu, by posłuchać krótkiego wykładu, a potem podyskutować na dany temat. Sprawiamy, że osoby niezajmujące się nauką na codzień mogą spotkać się z nią w połowie drogi. Poruszamy zarówno tematy z obszarów ścisłych jak i społecznych czy filozoficznych.

 

 

Jako wolontariuszka Fundacji Forum Atomowe brałam udział w projekcie Atomowy Autobus, w ramach którego staraliśmy się zwiększyć świadomość dotyczącą energetyki jądrowej.

W 2021 roku zrealizowaliśmy też projet edukacyjny Szkolna Radonowa Mapa Polski, pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Radonova Laoratories.

Współpracuję również z fundacją Nuclear.pl i miałam przyjemność poprowadzić dwa wykłady w ramach Akademii Nuclear.pl – o radonie i o Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Uważam, że nauka jest czymś pięknym i fascynującym. A mówienie o niej i zwiększanie świadomości pewnych zjawisk to swego rodzaju misja.

  • W marcu 2019 roku zakwalifikowałam się do finału 9. edycji konkursu FameLab
    „Niczego w życiu nie należy się bać, trzeba to tylko zrozumieć” tymi słowami Marii Skłodowskiej-Curie zakończyłam moje 3-minutowe wystąpienie i w pełni się z nimi zgadzam. Dlatego oprócz codziennej pracy, staram się też przybliżać naukę w przystępnej formie.

Link do półfinałowego wystąpienia – kliknij TUTAJ

I finał – kliknij TUTAJ

  • W ramach współpracy SRN z radiową Czwórką opowiadałam o radonie w audycji pn. „Stacja Nauka„. Można posłuchać tutaj: klik
  • Zostałam finalistką kokursu Popularyzator Nauki 2021 w kategorii Animator. Szczegółowy opis znajduje się na stronie PAP Nauka w Polsce: klik
  • W grudniu 2021 roku wystapiłam na scenie Teatru 6. piętro podczas TEDxWarsawWomen i opowiadałam o popularyzacji nauki i tym, że aby naukowcy mogli dotrzeć do społeczeństwa to musimy spotkać się w połowie drogi: klik

Po występie na czerwonej kropce postanowiłam dołączyć do… zespołu organizatorów TEDxWarsawWomen 🙂

 

Od pewnego czasu najłatwiej spotkać mnie na instaramie, bo polubiłam świat w obrazkach i przecudowną społeczność instagramową  @zuz_podgorska